Kromě akreditovaných činností se pracovníci laboratoře zabývají studiem vlastností, struktury a dlouhodobé odolnosti materiálů pro zubní lékařství a rovněž problematikou biomateriálů, určených pro aplikace v implantologii. Dle možností daných vybavením laboratoře provádějí řadu neakreditovaných zkoušek ve stejném systému řízení, jako v akreditované laboratoři, což zaručuje potřebný standard provedení testů a spolehlivost dosažených výsledků.
V laboratoři je k dispozici řada speciálních přístrojů - světelný mikroskop Nikon Eclipse pro histologická hodnocení interakce materiálů a živých tkání, stereomikroskop Olympus SZX 10 se záznamovým zařízením a SW pro trojrozměrné snímkování, skenovací elektronový mikroskop Jeol JSM 5500LV, univerzální zkušební přístroj pro testování mechanických vlastností materiálů Instron 3366 se siloměrnými celami 500-1000-10000 N, mikrotvrdoměr Buehler Indentamet 1105D s kamerou Micrometrix, pomaluběžná pila Isomet Low Speed, Isomet 1000, bruska a leštička MetaServ 250, atd.
Toto vybavení umožňuje přípravu vzorků a sledování mechanických vlastností zkoumaných materiálů, jejich vnitřní strukturu, či lomové chování. Experimentální zařízení zahrnuje i možnost hodnocení vlastností polymeračních lamp spektroradiometrem USB2000+, integrační koulí nebo kosinovým korektorem (OceanOptics, USA).
Laboratoř je vybavena rovněž pro zpracování biologických vzorků z in vivo experimentů, až po přípravu preparátů pro histologické analýzy, zaměřené na reakce tkání s testovanými implantabilními biomateriály.
Oblasti zájmu:
· testování vyluhovatelných složek z rekonstrukčních materiálů na bázi polymerů z hlediska prevence komplikací spojených s přecitlivělostí lidského organismu na nekovové materiály;
· studium vlivu účinků nanočástic, uvolňovaných z rekonstrukčních dentálních materiálů při jejich aplikaci, na lidský organismus;
· sledování odolnosti adhezního spoje zubní tkáň-kompozitní materiál či kompozit-kompozit;
· studium vlivu parametrů polymeračních lamp na rozsah polymerace moderních rekonstrukčních kompozitních materiálů;
· hodnocení protektivního účinku přípravků ústní hygieny na tvrdé zubní tkáně;
· optimalizace přípravy preparátů pro histologické analýzy.
Kontakty:
RNDr. Pavel Bradna, CSc.; email: Pavel.Bradna@vfn.cz, telefon: +420 224 966 802
Ing. Vlasta Fialová, CSc.; email: Vlasta.Fialova@vfn.cz, telefon: +420 224 966 804
Ing. Radka Vrbová, Ph.D.; email: Radka.Vrbova@vfn.cz, telefon: +420 224 966 804
MUDr. Adéla Roubíčková, Ph.D.; email: Adela.Roubickova@vfn.cz, telefon: +420 224 966 802